raj.gif
raj.gif
Rozmiar 0,8 MB
Życie wieczne na ziemi — nadzieja odkryta na nowo
„Danielu, okryj te słowa tajemnicą (...) aż do czasu końca. Wielu będzie przebiegać i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” (DAN. 12:4).
OBECNIE miliony ludzi dobrze rozumie biblijną podstawę nadziei na życie wieczne w ziemskim raju (Obj. 7:9, 17). Bóg już na początku dziejów ludzkości wyjawił, że stworzył człowieka nie po to, by ten jakiś czas pożył i w końcu umarł, lecz by żył wiecznie (Rodz. 1:26-28).
Słynny angielski poeta John Milton (1608-1674) stworzył poemat Raj utracony, a później jego kontynuację — Raj odzyskany. W utworach tych wspomniał o nagrodzie, którą wierni otrzymają w ziemskim raju. Chociaż Milton poświęcił sporą część życia na studiowanie Biblii, stwierdził, że zawartej w niej prawdy nie da się pojąć w całości, dopóki nie rozpocznie się obecność Chrystusa.
Orygenes i Augustyn sprzeciwiali się millenaryzmowi? Orygenes pobierał nauki u Klemensa Aleksandryjskiego, który zapożyczył od Greków koncepcję duszy nieśmiertelnej. Będąc pod silnym wpływem poglądów platońskich, Orygenes „wprowadził do doktryny chrześcijańskiej całe to nieogarnione zagadnienie duszy, które zapożyczył od Platona” — oświadczył teolog Werner Jaeger. W rezultacie Orygenes niejako przeniósł ziemskie dobrodziejstwa Millennium do sfery duchowej.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • super5.keep.pl