Dobronocka 2013-08-26.mp3
Dobronocka 2013-08-26.mp3 Rozmiar 105,6 MB |
Jacek Walkiewicz
- Z naszymi głowami jest jak z komputerem, który co jakiś czas się zapycha i trzeba go wyczyścić. Jednak usunięcie "zbędnych plików" może być bardzo trudne - mówi Jacek Walkiewicz, psycholog.
Nasze głowy pełne są różnych spraw z przeszłości. Powodują one wyrzuty sumienia, sieją niepewność, skazują na niewygodę. Nie wiadomo, kiedy i skąd ponownie pojawią się dręczące myśli. - Myśli są czasami jak zbędne pliki w komputerze. Czyścimy je, ale one i tak gdzieś tam zostają i przypomną o sobie w najmniej oczekiwanym momencie - mówi Jacek Walkiewicz.
Trudne myśli i doświadczenia przez wiele lat nie chcą nas opuścić, ponieważ często nie ujawniamy ich. - Aby się z nimi zmierzyć powinniśmy o nich mówić, a my je trzymamy w środku - podkreśla ekspert. - Dlatego powinniśmy nazywać emocje, które nami targają, bo to może pomóc - dodaje gość Grażyny Dobroń.
Psycholog podkreśla przy tym, że nie jest łatwo nazwać emocje, które siedzą głęboko, a przyczyną tej sytuacji może być m.in. poczucie wstydu. - Niektórych rzeczy po prostu boimy się, nie chcemy ich ujawniać, bo się wstydzimy. Nie chcemy o nich mówić, bo możemy być źle odebrani przez innych - wyjaśnia psycholog.
Tymczasem większość z nas nosi w sobie jakąś tajemnicę, o której nie wie nikt; często sami sobie nie zdajemy sprawy z tego, "co w nas siedzi". - Trzeba pamiętać, że bardzo trudno zmierzyć się z taką przeszłością samemu. Odkrywanie, co jest naszym życiowym balastem, bez pomocy innych jest właściwie niemożliwe - stwierdza Walkiewicz.
Jak przepuszczać przez głowę myśli tak, aby nie były one dla nas ciężarem? Co robić, by skutecznie wyrzucać złe rzeczy z przeszłości z naszej głowy? Jak korzystać z tych złych przeżyć, które kształtują naszą osobowość?
Czas trwania: 115 min
Format: mp3, 128 kbps, stereo